Palvelukotien valtaus Ystävänpäivänä

14.2.2018
Location:
-, 28100, Pori
Tapahtuman tyyppi: 
  • Yleisötapahtumat
Järjestäjä: 

Palvelukoteja vallataan Huittisissa, Kankaanpäässä, Kokemäellä ja Porissa: Satakunnan Punaisen Ristin osastot ja LähiTapiola Satakunta yhdistävät voimansa yksinäisyyttä vastaan

Yksinäisyys ei katso ikää tai elämäntilannetta, jopa joka viides suomalainen kokee yksinäisyyttä. Yksinäiset ihmiset kokevat itsensä usein näkymättömäksi tai arvottomaksi, he eivät tule kohdatuiksi eikä heillä ole ketään, jonka kanssa jakaa arjen kuulumisia.

Punaisen Ristin vapaaehtoiset valtaavat palvelutaloja ystävänpäivänä 14.2. yhteistyössä LähiTapiolan Satakunnan, Kaverikoirien sekä Sataedun, SAMKin ja Huittisten yläkoulun opiskelijoiden kanssa Huittisissa, Kankaanpäässä, Kokemäellä ja Porissa.

Valtauksien tarkoituksena on ilahduttaa palvelutalojen asukkaita jakamalla LähiTapiolan lahjoittamia postikortteja, joihin opiskelijat ja vapaaehtoiset ovat kirjoittaneet asukkaille henkilökohtaisen runon/värssyn. Palvelutaloissa keskustellaan asukkaiden kanssa, luetaan heidän kanssaan lehtiä, lauletaan, mahdollistetaan hemmottelua mm. käsihoitoja ja halukkaat voivat viettää hetken Kaverikoirien kanssa.

Tule tutustumaan palvelutalovaltauksiin ja haastattelemaan tapahtumaan osallistuneita.

Valtaukset etenevät seuraavasti:

KANKAANPÄÄ

Klo 13.00 Palvelukoti Lohikko, Paasikivenkatu 17. Kpää
Palvelutalon yhteyshenkilö Erja Kallio, erja.kallio@eopsa.fi /p. 044 5773218

Klo 14.00 Palvelutalo Koivurinne, Keskuskatu 62
Palvelutalon yhteyshenkilö Tarja Koivisto, tarja.koivisto@koivurinne.com /p. 02 648 5010

Punaisen Ristin yhteyshenkilö Nina Fisk, nina.fisk@punainenristi.fi / p. 040 1429298

PORI

Klo 10.00 Palvelutalo Palmu Pori, Maantiekatu 31 E
Palvelutalon yhteyshenkilö Pia Jeskanen, pia.jeskanen@pori.fi /p. 044 7013095

Klo 12.00 Palvelutalo Jokihelmi, Puunaulakatu

yhteyshenkilö Sirkka-Liisa Nikander, sirkka-liisa.nikander@pori.fi /p. 044 701 6769

Klo 14.00 Palvelutalo Jokiranta, Karjapiha 6
yhteyshenkilö Anu Tuominen, anu.j.tuominen@pori.fi/ p. 044 701 9796

Punaisen Ristin yhteyshenkilö Terttu Ojala, terttu.ojala@gmail.com / p.0440788770 ja Anne-Mari Hakuni, anne-mari. hakuni@punainenristi.fi. / 040 7607141

KOKEMÄKI

Klo 12.15 Henrikinhovi, Iltarusko 1, Kokemäki
Palvelutalon yhteyshenkilö Asta Mäkinen, asta.makinen@kokemaki.fi /p. 040 4886297

Punaisen Ristin yhteyshenkilö Eeva-Liisa Koskinen, eeva-liisa.koskinen@punainenristi.fi / p. 040 8610748

HUITTINEN

Klo 13.00 Kuninkaisten palvelutalo, Selvinkatu 4A, 32700 Huittinen

Palvelutalon yhteyshenkilö Pirkko Mäkinen, pirkko.makinen@huittinen.fi/  p. 044 772 8325

Punaisen Ristin yhteyshenkilö Liisa Korkala, korkalamarjaliisa@gmail.com / p. 050 3442104

 

Ystävänpäivä on ystävätoiminnan vuoden tärkein päivä ja Suomen Punaisen Ristin tärkeimpiä kampanjoita.

Lisätietoja: 
Anne-Mari Hakuni, puh. 020 701 2825, 040 760 7141
anne-mari.hakuni@punainenristi.fi
Sonja Haavisto, puh. 040 508 3653
sonja.haavisto@lahitapiola.fi

Campaigns