Punaisen Ristin vapaaehtoinen Mari-Anne Eerikäinen näytteli harjoituksessa saaristoon kadonnutta naista. Vapaaehtoisen pelastuspalvelun etsijät Aino Hivonen, Voitto-koira ja Jussi Huhtanen löysivät kadonneen.
Kadonnut löytyi rantakalliolta

Julkaistu 15.5.2010 10:50
Muokattu 25.5.2010 11:11

Punaisen Ristin, Vapaaehtoisen pelastuspalvelun ja Meripelastusseuran vapaaehtoiset jalkautuivat Länsi-Turunmaan saaristoon perjantaina 14. toukokuuta pidetyssä Myrskytuuli 2010 – valmiusharjoituksessa. Etsijät eläytyivät kuvitteelliseen tarinaan, jossa kolmen hengen seurue oli jäänyt palaamatta yön yli kestäneeltä kalastusreissultaan. Kadonneen omainen oli tehnyt ilmoituksen viranomaisille, jotka olivat hälyttäneet apuun Vapaaehtoiset pelastuspalvelun.

Etsintä alkamassa.Vapepa-johtaja Markku Evala jakaa alueen tottuneesti kartalla ja lähettää etsijät ja koirapartiot matkaan. Mukana harjoituksessa on ihmisten lisäksi myös koiria, joilla on keskeinen rooli pieniin rämeikköisiin saariin suuntautuvassa etsinnässä.

Voitto-koira rantautuu saareen Meripelastusseuran veneellä, yhdessä emäntänsä Aino Hirvosen ja Vapepan Tampereen osaston vapaaehtoisen Jussi Huhtasen kanssa. Huhtanen varmistaa etsittävän alueen kartalta ja Hirvonen lähettää Voiton matkaan. Koiran työ palkitaan noin vartin päästä: kadonnut nuori nainen eli Punaisen Ristin vapaaehtoinen Mari-Anne Eerikäinen löytyy rantakalliolta hyvässä kunnossa. Etsijät pääsevät nopeasti paikalle Voiton haukkuessa villisti löydöksensä kunniaksi.

- Koira nauttii etsinnöistä silminnähden, Aino Hirvonen kertoo ja palkitsee suojattinsa koirankekseillä.

Voitto on toiminut hälytyskoirana vasta vuoden, mutta ehtinyt olla jo mukana oikeissakin etsinnöissä. Hälytysryhmään päästäkseen sekä koiran että emännän tai isännän täytyy suorittaa useita kursseja ja testejä mm. suunnistuksesta ja maastoetsinnästä.

- Jos koiraa johonkin kouluttaa, miksei sellaiseen työhön, missä voi olla oikeasti hyödyksi, Hirvonen perustelee innostustaan Vapepan toimintaan.

 

Etsintä on ohi. Jussi Huhtanen raportoi etsinnän johdolle. Merivartioston alus hakee etsijät takaisin mantereelle. Öisiä hälytyksiä

Tamperelainen Jussi Huhtanen on ollut mukana Vapaaehtoisen pelastuspalvelun toiminnassa viime syksystä alkaen. Hän on ollut mukana tositoimissa jo useamman kerran – talvella Tampereen seudulla sattui neljän hälytyksen suma yhdelle viikolle. Lähes kaikki hälytykset tulivat keskellä yötä, kuten niillä Huhtasen mukaan yleensä on tapana. Väsymys ei kuitenkaan ole haitannut etsintään lähtöä vielä kertaakaan.

- Kun hälytys tulee, siinä on ihmishengestä kyse, Huhtanen summaa.  

Punainen Risti koordinoi Vapaaehtoista pelastuspalvelua (Vapepa), joka on eri kansalaisjärjestöjen yhteenliittymä. Vapepan hälytysryhmät toimivat viranomaisten ja muiden avuntarvitsijoiden apuna etsinnöissä ja onnettomuuksissa.


nuolioikealle.gif Harjoituksen kuva-albumiin



Teksti ja kuvat: Johanna Lassy-Mäntyvaara

 

Haluatko mukaan Punaisen Ristin valmiustoimintaan?

nuolioikealle.gif Lue lisää