Kadut täyttyivät vapaaehtoisten tarinoista 

Julkaistu 5.5.2010 0:00
Muokattu 5.5.2010 14:48

Katukirjoituskampanja on osa Punaisen Ristin viikkoa, jolloin kampanjoidaan vapaaehtoistyön puolesta.

Arjen auttajien tositarinat koristavat viikon ajan katuja viidessätoista Suomen kaupungissa. 

Turussa Punaisen Ristin vapaaehtoinen Kati Lehtonen kertoi oman tarinansa, joka kirjoitettiin katuun eilen puoliltapäivin: ”Täällä on kouluttautunut Punaisen Ristin vapaaehtoinen Kati, joka antoi henkistä tukea Naantalin tulipalon yhteydessä. Ole hyvä. Auta.

Kati muistelee olleensa yksi 70 vapaaehtoisesta, joka auttoi uhreja ja heidän läheisiään Naantalin tulipalon yhteydessä.

 - Toivon, että katukirjoituskampanja herättelee ihmisiä huomaamaan vapaaehtoistoiminnan merkityksen ja että sen myötä saataisiin myös uusia ihmisiä kiinnostumaan toiminnasta, Kati kertoo.

 

Kati on mukana Varsinais-Suomen henkisen tuen ryhmässä, mutta on aloittanut vapaaehtoistyön alun perin ystävätoiminnassa.

- Ystäväkurssille lähdin mukaan auttamisenhalun motivoimana. Sen myötä tulin mukaan Punaiseen Ristiin ja Raision osastoon, hän selvittää.

Kati Lehtonen toivoo, että auttajien tarinat herättelevät ihmisiä huomaamaan vapaaehtoistoiminnan tärkeyden. 

Pian hän liittyi ensiapuryhmään ja myöhemmin Kati oli mukana perustamassa Varsinais-Suomen piiriin ensihuoltoryhmää. Tästä on kulunut nyt kymmenen vuotta ja Kati toimii yhä vapaaehtoisena.

 - Vapaaehtoistyö on erittäin antoisaa. Toisten auttamisesta saa itselleen hyvän mielen. Minulle vapaaehtoistoiminta on antanut myös paljon hyviä ystäviä, hän valottaa.

 5– ja 7–vuotiaiden poikien äiti muistuttaa, että vapaaehtoistyöntekijä saa itse päättää, kuinka paljon aikaa haluaa käyttää auttamiseen.

 

Katukirjoituskampanja on osa Punaisen Ristin viikkoa, jolloin kampanjoidaan vapaaehtoistyön puolesta. Tarinoihin voi törmätä esimerkiksi kahviloiden, rautatieasemien ja sairaaloiden edustoilla. Tarinoissa kerrotaan siitä, miten Punaisen Ristin vapaaehtoiset ovat juuri sillä hetkellä ja siinä paikassa ojentaneet auttavan kätensä.

Lue lisää Punaisen Ristin viikon kampanjasivuilta: www.punainenristi.fi/tulemukaan.

 

Näkymättömät asiat esille elokuvafestivaaleilla

 

Turussa toukokuun toisella viikolla järjestettävä Unohdettu  Elämä­–festivaali on niin ikään Punaisen Ristin vapaaehtoisten voimannäyte. Nuorisotoiminnan suunnittelija Joel Niittynen sanoo, että järjestelyissä on ollut mukana parhaillaan lähes 30 vapaaehtoista.

Varsinais-Suomen piirin järjestämän festivaalin tarkoituksena on herättää keskustelua niin sanotuista näkymättömistä asioista.

 - Nostamme esille asioita, joista media vaikenee, Jooel tiivistää. Elokuvien teemoina ovat muun muassa vammaisen nuoren itsenäistyminen, maahanmuuttajat, naisen asema ja elämä kriisipesäkkeissä.

 

Festivaaleilla esitetään 14 eri elokuvaa ja tämän lisäksi oheisohjelmana on dokumentteja ja lyhytelokuvia. Festivaali järjestetään 7.-15. toukokuuta.

Lue lisää elokuvafestivaalista: http://unohdettuelama.fi

 

Teksti ja kuvat Sirpa Lehtimäki