Vaakakuva.jpg
Röda Korset utmanar hela Finland: Bli frivillig

Publicerad 26.4.2011 10:12

Från andra till åttonde maj firas Rödakorsveckan. Genom att ordna olika jippon i skolor, på torg och i köpcentra bjuder Finlands Röda Kors in alla att ta del av Röda Korsets frivilligverksamhet. Under temaveckan är Röda Korsets paroll Idag är en bra dag att bli frivillig

– Skolor och företag deltar allt mera i frivilligarbete. Skolor ger elever möjlighet att ställa upp som insamlare under Hungerdagen och företag uppmuntrar sina anställda att ge blod, säger Finlands Röda Kors generalsekreterare Kristiina Kumpula.

– Engagemang i frivilligarbete är en växande trend som alla drar nytta av. Den frivilliga blir glad av att kunna hjälpa, den som har mist sitt hem i en naturkatastrof får mat och skydd, fortsätter Kumpula.

Målet att få in frivilligarbete i läroplanen

Rödakorsfrivilliga har redan i många år samarbetat med skolor på olika håll i Finland. Rödakorsklubbar har grundats i en del skolor och många skolor har engagerat sig i olika jippon och kampanjer. Elever har studerat första hjälpen och samlat in pengar under Hungerdagen.

I december vädjade flera finländska organisationer tillsammans till undervisningsminister Henna Virkkunen och utbildningsstyrelsen att frivilligverksamhet skulle bli en del i läroplanen i våra skolor. Röda Korset hörde till undertecknarorganisationerna och stöder idén, som syftar till att hjälpa unga människor att hitta sina egna sätt att påverka både i sin närmiljö och globalt. Frivilligheten kunde till exempel kopplas till samhälleliga ämnen, hälsofostran och miljöfostran. Att ta upp frivilligverksamhet i undervisningen skulle gagna både ungdomarna och hela samhället.

Företagens samhällsansvar är inte bara festfraser, det syns i handling

– Via internationella företag har man även i Finland anammat tanken om företags samhällsansvar och det syns även i Röda Korset. Vi blir ständigt kontaktade av nya företag av olika storlek som vill bidra antingen genom att delta i någon verksamhet vi redan har på gång eller genom att låta oss dra nytt av sin yrkeskunskap i form av pro bono-arbete, fortsätter Kumpula.

Röda Korset uppmuntrar företag att ge sina anställda möjlighet att delta i frivilligarbete på arbetstid. I många företag ställer personalen upp på arbetstid som insamlare eller blodgivare eller så ordnar man en klädesinsamling inom företaget. Förra året skickade Finlands Röda Kors mer än 100 000 kilo kläder till biståndsmål. En stor del av kläderna hade kommit in precis genom klädesinsamlingar som organiserades på olika arbetsplatser.

Temaårets temavecka

I år firar EU Europeiska frivilligåret. Frivilligorganisationerna i Finland vill under det här året lyfta fram både aktörerna och betydelsen av frivilligverksamheten som helhet. Ett mål med temaåret är att påverka beslutsfattarna så att förutsättningarna för medborgaraktivitet förbättras. Idag är fler än en av tre vuxna finländare engagerade i frivilligarbete. De bidrar bland annat inom social- och hälsovårdstjänster, kultur, motion och ungdomsverksamhet.

Rödakorsveckan firas 2–8 maj för att hedra Röda Korsets grundare, schweizaren Henry Dunant, som föddes den åttonde maj 1828. Röda Korset markerar temaveckan med en årlig rekryteringskampanj. Nya människor behövs i förstahjälpengrupper och läxläsningsklubbar – och behov av nya rödakorsvänner finns också.

Idag är en bra dag att bli frivillig.

Evenemangskalender (på finska)